Петдесетница (Свети Дух, Духовден)- голям християнски празник, Ден на Света троица. Той прославя явяването на Свети Дух пред Апостолите на петдесетия ден след Възкресение Христово. В Християнското богословие Света Троица е основна доктрина, която се поддържа от повечето направления на християнството. На богословски език възгледът, че Бог е Светата Троица се нарича Тринитарианство. Според тринитарианството Бог е едно същество, което живее едновременно и вечно като три личности (или ипостаси). Бог Отец, Исус Христос и Свети Дух, които заедно са Светата Троица. След IV век в източното и западното християнство тази доктрина гласи, че "съществува един Бог в три лица" и всичките три лица са вечни и имат една божествена природа и отделно съществуване (битие). Тъй като мнозинството християни са тринитариани, то вярата в Света Троица е тест за ортодоксалност на вярата. В противиречие с тринитарианството съществуват групи като: бинитарианизъм (един Бог в две лица); унитаризъм (един Бог в едно лице); Бог като семейство или три отделни личности (мормони); модализъм (Бог съществува в определени моменти само като Отец или само като Син или Свети Дух.
Празникът се чества винаги 50 дни след Великден, задължително в понеделник. През 2014 година това е 8 юни.
-
Имен ден празнуват: Трайко(-а), Траян(-а)
Още празнични икони и светци: |
Свети апостол Варнава (син на утехата) е роден на остров Кипър. Заедно с апостоп Павел изнася множество проповеди в Мала Азия. Основоположник на Християнската църква в Милано- Италия.
Свети апостол Вартоломей е в числото на дванадесетте апостоли, приближени на Христос. Според някои църковни историци, свети Варнава и свети Натанаил , когото свети апостол Филип завел при Христос, са едно и също лице. Притежавал изключителни добротетели, заради което бил удостоен от Бог със силата да изцелява болести и да извършва чудеса. Проповядвал християнската религия в Източните страни, където бил и апостол Филип, придружаван от сестра си Мариам. След смъртта на Филип в гр. Йерапол свети Вартоломей посетил Индия, където превел Евангелието на индийски език. След това посетил Армения, където въвел много езичници в лоното на християнската вяра. В град Арбанопол заради изповядване и разпространение на християнски идеи бил разпнат на кръст с главата надолу, одран жив и впоследствие наказан с посичане с меч. Християните снели тялото на светеца от кръста и го поставили в оловен ковчег. по-късно мощите му били пренесени в неаполитанския град Беневент, близо до Рим.
Празникът се чества на 11 юни, а отдаване почит на мощите на св.апостол Вартоломей се извършва на 25 август.
Още празнични икони и светци: |
Три са духовните български крепости, останали до днес в Света Гора Атонска - манастирът "Зограф", килията "Свети Йоан Кукузел" в землището на Великата лавра и килията "Достойно Есть" в землището на манастира "Пантократор". Праникът на манастира е устроен по повод Чудото, което се е случило през 982 г. В град Карея, средище на Светогорските манастири, близо до свещената обител "Пантократор" има голяма долина с множество килии - малки манастирчета, прикрепени към големия манастир. В една от тези килии, посветени на Успение Богородично, живеел един стар и добродетелен монах, на име Гавраил, заедно с едноименния си послушник. В една съботна вечер старецът пожелал да отиде на бдение и оставил послушника си. В полунощ някой почукал на вратата на килията, братът отворил и видял непознат монах, който влязъл и останал през цялата нощ в манастира. По време на утреннята двамата станали и пели последователно, но когато стигнали до Богородичната песен "Честнейшую", древна песен на песнописеца свети Козма Маюмски, монахът изпълнил друго начало на песента: "Достойно е наистина да те облажаваме, Богородице, винаги блажена и пренепорочна Майка на нашия Бог" и към текста прибавил "Честнейшую". Послушникът помолил монаха да му напише текста. Той поискал мастило и хартия, но тъй като нямали, взел каменна плоча и с пръста си написал текста, след което изчезнал. Допуска се, че това е бил самият архангел Гавриил. Когато старецът се завърнал, послушникът му разказал за случилото се Чудо. Монахът отишъл с плочата при старците от управителния съвет в Карея. Те в един глас отправили възхвала на Бога. Вестта за Чудото бързо достигнала до Цариград и патриарх Сисиний (995 - 998 г.) пожелал да извърши подробно разследване. Монасите му изпратили плочата и писмо, в което подробно описали случката. Сисиний написал до всички православни патриарси за новата Богородична песен, а Светата Богородична икона, пред която станало Чудото, била пренесена в църквата в Карея, където се намира и до днес. Килията започнали да наричат "Достойно Есть" и до сега тя се обитава от български монаси. Тя притежава доходен имот в с.Расово, Ломско. Долината, в която се намира килията, от всички се нарича "Пение".
Празникът се почита на 11 юни.
Още икони на Света Богородица:
|
продължава>
|
Св. апостол Иуда, брат Господен е един от дванадесетте апостоли, сподвижници на Христос. Син на Свети Йосиф Обручник. Проповядва християнството в Азия. Приема мъченическа смърт в Армения. Празникът се чества на 19 юни. Още празнични икони и светци: |
|
|