Свети свещеномъченик Киприян и Света мъченица Юстина са живели през III в. Свети Киприян е известен магьосник. Под влиянието на Света Юстина приема Християнската вяра, поради което били осъдени на смърт чрез посичане с меч. Празникът се чества на 02 октомври. Още празнични икони и светци: |
Тъй като Свети апостол Тома не успял да завари Св. Богородица жива, той пожелал да се поклони пред останките й на 3-ия ден от Успението на Светата Майка. Така, отваряйки пещерата край с. Гетсимания, където Богородица е била погребана, всички апостоли станали свидетели на нейното Възкресение. За спомен св. Тома взима при себе си плащеницата й . Апостолът изнася множество проповеди за Християнското учение, поради което е подложен на мъчения. Празникът се чества на 06 октомври. Още празнични икони и светци: |
Свети апостол Яков Алфеев принадлежи към Дванадесетте апостоли, сподвижници на Христос. Проповядва Християнската вяра в Йерусалим. Заедно с апостол Андрей Първозвани бил в Едеса, в Газа, в Елевтеропол, в Египет. Осъден на смърт чрез разпъване на кръст в гр. Острации. През IX в. Теофан Никейски написал в чест на апостол Яков т.нар. Алфеев канон. Празникът се чества на 09 октомври. Още празнични икони и светци: |
Св. апостол Филип е един от седемте дякони на Християнската църква. Тъй като апостолите били прекалено заети с проповядване на Словото Божие и не могли да се занимават пълноценно с всички домакински потребности на християнското общество, те избират седем мъже от вярващите. На тях възложили задачата да раздават помощи и да се грижат за домакинските въпроси в църквата. Празникът се чества на 11 октомври. Още празнични икони и светци: |

Света Петка Търновска в народната памет е популярна и като Параскева Търновска, Петка Българска, Калистратска, Епиватска и др. С добродетелния си живот и доказаните ценни личностни качества, светицата е причислена към Пантеона на българските светци.
Преподобна Петка е родена през XI в. Родителите й са българи, живеещи в гр. Епиват, Тракия. Останала сирак, тя приема монашеството в Ираклийското предградие в храма "Покров Богородичен". По- късно се заселва в Йорданската пустиня, където преди нея се подвизавала преподобна Мария Египетска и също като нея водела равноангелски живот.
Когато света Петка достигнала преклонна възраст, се върнала в Египет и заживява в храма "Свети Апостоли" като странница. Умира след 2 години.
През 1238 г. българският цар Иван - Асен II пренася мощите на св. Петка в столицата Търново. През 1393 г. столицата е превзета от турците и мощите на светицата били пренесени в гр. Видин, управляван от Страцимир. През 1396 г. паднал и Видин под турска власт и мощите били пренесени в Сърбия. През 1521 г. турският султан Сюлейман Великолепни превзема Белград и изпраща мощите в Цариград. През 1641 г. Цариградската патриаршия предава мощите на влашкия воевода Ио Василий Воевод и те биват пренесени в гр. Яш, Румъния.
Паметта на св. Петка - Параскева се почита както в България, така и в Гърция, Румъния и Сърбия. В XII в. по заповед на Цариградския патриарх Николай Музалон (1147- 1151 г.) дякон Василий написва житие на преподобна Петка. Близо 200 години по- късно такова житие написва и св. патриарх Евтимий Търновски.
В характеристиките на християнската светица са налице множество реликти, остатък от древни митологични системи, властващи по земите на старите българи. Смята се, че света Петка е специфичен Християнски култов аналог на древнотракийската Богиня-майка, както и асоциативна персонификация на петъчния ден. Празникът, устроен в нейна чест, във фолклорната памет на българина е популярен като Петковден.
Празникът се чества на 14 октомври.
-
Имен ден празнуват: Петко(-а), Параскева, Парашкев (-а) и др.
Още празнични икони и светци: |

Свети апостол и евангелист Лука е един от седемдесетте ученици на Христос. Автор е на "Деяния на светите апостоли", както и на едно от четирите канонични Евангелия.
Свети Лука е роден в Антиохия и произхожда от нерелигиозно гръцко семейство. Изучава хуманитарна медицина и същевременно с това се занимава с живопис. Името на свети Лука се свързва с изобразяването на първата християнска икона на Богородица с Младенеца, на Христос и на светите апостоли Петър и Павел. Светецът се счита за основоположник на християнската култова живопис, на християнската иконографска традиция. Възприеман е като покровител на художниците (наименованието "худо" произхожда от латински и е семантичен аналог на "знаещ и можещ човек"). Неговият творчески символ е крилат бик.
Символите на четиримата евангелисти (Йоан Богослов, Матей, Марко и Лука) имат пряко отношение към пророчествата на свети пророк Йезекиил и неговото видение за четирите животни. Подобно пророческо видение имал и свети Йоан Богослов: " ...пред престола - стъклено море, подобно на кристал; и в средата на престола и около престола, четири животни; първото животно приличаше на лъв второто животно като теле, третото животно имаше като човешко лице, и четвъртото живо същество приличаше на летящ орел". (Откр. 4, 6, 7). В зависимост от тълкуванията, тези животни символизират четиримата евангелисти, авторите на четирите канонични Евангелия, съставляващи Новия Завет. Всеки един от тях по свой специфичен начин разкрива самоличността на Спасителя - Матей го представя като безгрешен човек, като олицетворение на съвършенството и в процеса на творческо съзидание до свети апостол и евангелист Матей е изобразено покровителственото символно присъствие на ангел. Свети апостол и евангелист Марк описва Христос като "кралят" и до него е пресъздадено кралското животно - лъв. Свети евангелист Лука описва Спасителя като "... един Бог, който се въплъти и жертва себе си за греховете на човечеството" - до него, респективно, е жертвеното животно, теле. Четвъртият евангелист, свети Йоан Богослов, представя Христос като "... този, който победи смъртта и се възнесе при Бог-Отец"...За негов творчески символ е избран орелът.

След смъртта на свети апостол Павел евангелист Лука започва да проповядва светото Евангелие в различни провинции на Римската империя - Македония, Италия, Далмация и др. Проповедническата му мисия продължава около 84 години. Според едно от преданията, свети Лука бива заловен от разярени последователи на езическия култ и за назидание на християните, бил обесен на маслинено дърво в гръцкия град Тива.
-
В етимологичен аспект наименованието Лука произхожда от латински и означава "светъл, светещ, сияещ". Имен ден празнуват: Лука, Лукан, Луко, Луша и др. Носещите името и всички негови производни могат да празнуват още и на 23 март.
Празникът се чества на 18 октомври.
Още празнични икони и светци: |
|
|